OBCHODY ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI ORAZ DZIEŃ PATRONA W ZSSIL NR 3

DSC_0899 (Copy)

Dnia 7 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 159 rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego patrona naszej szkoły.

Uroczystość przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Rozpoczęła się od odśpiewania 4 zwrotek hymnu państwowego. Następnie nowo powołany dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3  Pan Ireneusz Bąk w swoim przemówieniu przypominał postać Ignacego Jana Paderewskiego, który odegrał główną rolę w odzyskaniu przez naszą ojczyznę pełnej niepodległości. Część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń z tamtych dni. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Musimy myśleć także o przyszłości, aby to co dali nam nasi przodkowie nie zostało nam ograniczone, żebyśmy tych wartości nie zostali pozbawieni. Dzisiejszy udział w uroczystości to praktyczna lekcja historii, którą wspólnie tworzymy. Wdzięczność i wieczność o zmarłych trwa dotąd dopóki trwa o nich pamięć. Niech pamięć o Polakach, którzy oddali życie za wolną  i niepodległą Polskę, będzie głęboko zapisana w naszych sercach i umysłach.
Cześć ich pamięci!