Warsztaty szkolne

Warsztaty szkolne ZSSiL nr 3

Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3 im. I. J. Paderewskiego jako jedna z  nielicznych szkół  posiada własne warsztaty szkolne. Posiadamy dobrze wyposażone pracownie których opiekunami jest wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Dajemy możliwość uczestniczenia w zajęciach, na których uczniowie mogą pracować na nowoczesnym sprzęcie i maszynach oraz poszerzać swoją wiedzę i umiejętności z takich dziedzin jak obróbka ręczna, obróbka skrawaniem, lakiernik, mechanik samochodowy, spawanie metali, nauka jazdy. Warsztaty szkolne cały czas dążą by unowocześniać swoje zaplecze. Dlatego też jesteśmy jedną z najlepiej wyposażonych szkół w Warszawie!

warsztaty 00warsztaty 01warsztaty 02

Pracownie warsztatów szkolnych:

  • Samochodowa nr 1: „ Nowa” jest to doskonale wyposażona w nowoczesny sprzęt pracownia samochodowa. Posiada cztery stanowiska na których mogą być sprawdzane i naprawiane samochody. W pracowni znajdują się trzy podnośniki dwukolumnowe hydrauliczno-mechaniczne oraz podnośnik nożycowy. Jest on częścią skomputeryzowanej linii diagnostycznej, na której można badać wstępnie zbieżność kół, stan hamulców i amortyzatorów oraz sprawdzać stan zawieszenia na szarparkach. W sali znajdują trzy samochody Opel Astra, Vectra oraz Chevrolet Aveo  a także  komputer diagnostyczny Carmanscan oraz KTS 670 z najnowszym oprogramowaniem, analizator spalin, aparat do ustawiania zbieżności kół Beissbarth oraz wiele innych przyrządów i narzędzi.

 

samochodowa nr1 01  samochodowa nr1 05samochodowa nr1 02 samochodowa nr1 03 samochodowa nr1 04samochodowa nr1

  • Samochodowa nr 2:  Jest to pracownia w której znajdują się dwa stanowiska do naprawy samochodów. Wyposażona jest w podnośnik dwukolumnowy śrubowy oraz czterokolumnowy. W sali znajdują się samochody Polonez oraz Fiat 126p a także dużo rekwizytów np.: nowe silniki do rozkręcania, elementy przeniesienia napędu i wiele innych.

samochodowa nr2 01 samochodowa nr2 02 samochodowa nr2 03

  • Samochodowa nr 3:  W pracowni znajduję się jedno stanowisko wyposażone  w dwukolumnowy śrubowy  podnośnik. W sali znajduję się samochód Polonez , wyważarka i montażownica do kół, rekwizyty np. skrzynie biegów, sprzęgła, maglownice itp.

samochodowa nr3 01 samochodowa nr3 02

  • Lakiernia jest to wspaniale wyposażona pracownia w której można wykonywać powłoki lakiernicze elementów karoserii lub też całego samochodu. W pracowni znajdują się dwa stanowiska. Na pierwszym z nich  przygotowuje się elementy do lakierowania np. usuwa się starą powlokę lakierniczą , nakłada szpachlę, wyprowadza się powierzchnie itp. Drugie stanowisko to kabina lakiernicza firmy SAIMA w której w idealnych warunkach i przy odpowiednim oświetleniu  nakłada się powłoki lakiernicze oraz  kontroluje proces suszenia. Instalacja pneumatyczna do obsługi stanowisk wykorzystuje kompresor śrubowy firmy AIRPOL. Szkolenia oraz wszelkie pomoce dydaktyczne, materiały lakiernicze, środki ochrony osobistej zapewnia firma AXO-NOBEL która jednocześnie jest patronatem klas o kierunku lakiernik.

lakiernia 7lakiernia 5lakiernia 6lakiernia 1lakiernia 4lakiernia 2

  • Mieszalnia lakierów w tej pracowni przygotowywany jest lakier o odpowiednim kolorze i odcieniu. Wymagany kolor porównywany jest z odpowiednim próbnikiem na podstawie którego sporządza się próbkę. Gdy kolory są zgodne wykonuje się większą ilość lakieru a następnie wykorzystuje w lakierni.

mieszalnia2 mieszalnia3 mieszalnia4

  • Obróbki ręcznej  Jest to pracownia,  w której uczniowie wykonują różnego typu narzędzia i przyrządy. Metal jako materiał jest bardzo wymagający; „uczy pokory i nie wybacza błędów” dlatego tak ważne jest by umieć sprawnie posługiwać się narzędziami do obróbki oraz przyrządami pomiarowymi.

obrobka reczna 01 obrobka reczna 02

  • Obróbki skrawaniem Pracownia ta wyposażona jest w maszyny do obróbki skrawaniem tj. tokarki, frezarki, wiertarki, a także  nowoczesną tokarkę i frezarkę CNC. Uczniowie uczą się bezpiecznego i wydajnego posługiwania  obrabiarkami, poznają  proces obróbki który jest wymagający ponieważ wymaga precyzji, umiejętności, wiedzy oraz korzystania z przyrządów pomiarowych.

obrobka skrawaniem 01 obrobka skrawaniem 03 obrobka skrawaniem 04

  •  Spawalnia  Można tutaj poznać zagadnienia związane ze specyfiką stosowania różnych metod spawania. Znajdują się tu stanowiska do nauki spawania elektrycznego elektrodą otuloną MMA oraz  elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych MIG/MAG. Spawanie jest bardzo przydatną umiejętnością w pracy mechanika.

spawalnia 01 spawalnia 02