Wizyta uczniów ZSSiL Nr 3 w Centrum Zdrowia Dziecka

kotek

4 lutego 2014 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Joanną Sobczyk i p. Elżbietą Mordasewicz odwiedzili dzieci w Klinice Neurologii i Epileptologii oraz Klinice Immunologii Centrum Zdrowia Dziecka.

Celem wizyty była prezentacja interaktywnej wystawy pt.: „Różne rodzaje origami” i warsztaty poświęcone technice origami klasycznego i modułowego. Na początku wizyty w świetlicy CZD przedstawiliśmy krótką historię origami, a potem przystąpiliśmy do omówienia kilkunastu odmian origami (klasyczne: bugs-origami, zoo-gami, heart-origami, modułowe, kule kusudama, kusudama doll, snapologia, knotologia, bijou-origami, one dollar bill origami, kirigami, tesselacje origami, mozaiki origami, 3D-origami z modułu chińskiego, tea bag folding, moving origami).

Dzieci mogły zobaczyć z jakiego papieru składamy figurki origami i o jakim kształcie, zaczęliśmy zatem rozkładać pewne modele. Nie było łatwo. „Zaplątany” papier ujawnił kwadraty, prostokąty i sześciokąty, a figurki wykonane techniką origami snapologia i knotologia ujawniły długie paski papieru. Każdy model i matematyczną bryłkę można było dotknąć, przyjrzeć się z bliska, wyjąć moduł i z powrotem go włożyć na miejsce, przytulić się do misia z 3D-origami, czy przymierzyć kolczyki z papieru.

Bardzo dużym entuzjazmem cieszyła się część wystawy przygotowana z modułu chińskiego, czyli nasze zoo-3D-origami. Kilkadziesiąt modeli zwierząt małych i dużych zrobiło wrażenie również na wychowawcach z CZD.

Warsztaty przeprowadzone dla dzieci ujawniły nowe talenty, a czas spędzony przy składaniu papieru pozwolił chociaż na chwilę zapomnieć o szpitalnej rzeczywistości. Na stołach zrobiło się kolorowo od żurawi, a praca nad modułem Sonobe, który składaliśmy, zaowocowała wykonaniem kilku ośmiościanów gwiaździstych.

Na zakończenie naszej wizyty obdarowaliśmy dzieci prezentami, oczywiście z papieru. Każde z nich dostało kotka wykonanego z modułu chińskiego, dwunastościan gwiaździsty wielki z modułu Paolo Bascetta oraz co najważniejsze, piękne karty z diagramami origami klasycznego do samodzielnego wykonania podarowane przez Prezesa Polskiego Towarzystwa Origami – p. Rafała Sabata.

Prezenty dla dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka zrobili nasi uczniowie poświęcając swój wolny czas. Wykonanie samych kotów zajęło ……  ok. 80 godzin.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych uczniów w tę akcję, a w szczególności dla Mileny Calińskiej oraz Piotra Piekuta z 3E, Jakuba Brokoppa z 2E, Piotra Kendrackiego z 3A, Marcina Kłoszewskiego, Krzysztofa Laskowskiego, Radka Jakubowskiego, Patryka Wójcika, Daniela Dymela z 3C.

Szkolne Koło Origami i Wolontariatu

Joanna Sobczyk i Elżbieta Mordasewicz

Milena z 3E pakuje koty dla dzieci z CZD

Milena z 3E pakuje koty dla dzieci z CZD

Chłopaki z 2E robią moduły Bascetta na wielościany gwiaździste

Chłopaki z 2E robią moduły Bascetta na wielościany gwiaździste

Pamiątkowe zdjęcie z wychowawcami w świetlicy CZD, którzy na co dzień chodzą w żółtych fartuchach

Pamiątkowe zdjęcie z wychowawcami w świetlicy CZD, którzy na co dzień chodzą w żółtych fartuchach