Walentynki 2016 w Centrum Zdrowia Dziecka

serca iko CZD

W dniu 13 lutego, nauczyciele i uczniowie ze Szkolnego koła Origami i Wolontariatu udali się z niecodzienną wizytą do Zespołu Szkół Specjalnych Nr 78 im. E. Szelburg – Zarembiny w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

W tym roku spotkaliśmy się z chorymi dziećmi w przeddzień Walentynek, aby wspólnie porozmawiać o origami i przygotować prezenty walentynkowe dla najbliższych.

Zaczęliśmy naszą wizytę od krótkiej historii origami i prezentacji różnych rodzajów origami, przywieźliśmy bowiem modele wykonane co najmniej 10 różnymi technikami origami, a w kąciku walentynkowym nie zabrakło poskładanych serc origami, w tym tessellacji z sercami.

To jednak był dopiero początek atrakcji, jakie przygotowaliśmy.

Na warsztatach w świetlicy CZD ozdobionej sercami origami i kusudamami z sercami, dzieci miały okazję wykonać własnoręcznie czerwone, pachnące mydełka, zazwyczaj w kształcie serca, złożyć magiczne serce origami (które było jednocześnie kopertą i narożną zakładką do książki) oraz zapakować w kopertę z serduszkiem słodką niespodziankę dla mamy.

Dzięki akcji „Zabierz serce, które Ci się podoba” pacjenci CZD mogli pozyskać inne modele serc origami.

Atrakcjom tego dnia nie było końca.

Każde dziecko zostało obdarowane pudełeczkiem origami w kształcie serca z niespodzianką w środku i „całuśną” żabką wykonaną techniką 3D-origami z modułu chińskiego. Młodzież z CZD zainteresowana sztuką origami została dodatkowo obdarowana książkami autorstwa Artura Biernackiego – czołowego polskiego origamisty i instruktora Polskiego Towarzystwa Origami – z jego dedykacją i autografem.

Nasze niecodzienne spotkanie z chorymi dziećmi w Centrum Zdrowia Dziecka odbyło się po raz trzeci. Za każdym razem staramy się, aby mali pacjenci chociaż na chwilę zapomnieli o bólu i cierpieniu, które towarzyszą im na co dzień.

Nasze wizyty nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie młodzieży i nauczycieli z naszej szkoły. Każde spotkanie poprzedzają całoroczne przygotowania, wykonanie bowiem 30 prezentów z modułu chińskiego jest bardzo praco i czasochłonne, a młodzież z ZSSiL Nr 3 mimo wszystko znajduje czas, aby wykonać co roku ok. 10 tysięcy modułów chińskich, z których wykonujemy prezenty. W tym roku jedną żabkę składaliśmy ok. 5 godzin.

Dziękuję serdecznie uczniom Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 3 w Warszawie za zaangażowanie w organizację spotkania origami w Centrum Zdrowia Dziecka, a w szczególności:

Natalii  i Łukaszowi  z 1WMT,

Adrianowi z 2PW,

Michałowi z 2PW i Jego Rodzicom,

Jakubowi z 4E

oraz nauczycielkom – p. Agnieszce Krupie i p. Elżbiecie Mordasewicz w szczególności za nieocenioną pomoc i kreatywność.

 Joanna Sobczyk