wycieczka do siedziby Automobilklubu Polskiego

W piątek 25 listopada 2016r. uczniowie klasy I AP udali się na wycieczkę do siedziby Automobilklubu Polskiego na pierwsze spotkanie w ramach patronatu. Spotkanie zostało otwarte przez Dyrektora AP Pana Andrzeja Palczewskiego, który przywitał uczestników, zarówno gości jak i gospodarzy, m.in. Przewodniczącego Komisji BRD Pana Jacka Pietrusiewicza, Przewodniczącego Koła Młodych AP Pana Jakuba Siemczuka, Pana Niko Triandafilidis Prezesa Zarządu Firmy ATA oraz członka Rady Komisji Modeli Motoryzacyjnych, następnie kierowcę rajdowego AP Pana Bartłomieja Czwartosza oraz Głównego Specjalistę ds. Marketingu Panią Agnieszkę Majewską, zajmującą się jednocześnie współpracą z naszą szkołą. Uczniowie mieli okazję usłyszeć niepowtarzalną historię AP, dowiedzieć się jakie klub stawia sobie zadania, czym jest BRD. Pan Kuba Siemczuk nakreślił działalnoś

Koła Młodych AP, natomiast Pan Bartłomiej Czwartosz opowiedział w bardzo przystępny sposób o rajdach, o typach rajdów oraz o swoich doświadczeniach kierowcy rajdowego. Pan Niko Triandafilidis przybliżył z kolei uczestnikom spotkania wiele ciekawych informacji o modelarstwie samochodowym, jak również zaprezentował kilka modeli, na których uczniowie mieli okazję wypróbować swoje umiejętności zdalnego sterowania pojazdami. Następnie gościom udostępniono symulator zderzenia i dachowania, dzięki któremu mogli odczuć jak zachowuje się ludzkie ciało wraz z samochodem podczas dachowania i przedmiotami znajdującymi się w aucie.

Wizyta odbywała się w miłej, gościnnej atmosferze, na której nie zabrakło poczęstunku. Na zakończenie zaś młodzież otrzymała drobne upominki.

DSC_0879 DSC_0880 DSC_0881 DSC_0882 DSC_0883 DSC_0884 DSC_0885 DSC_0886 DSC_0887 DSC_0889 DSC_0891 DSC_0892 DSC_0893 DSC_0894 DSC_0895 DSC_0896 DSC_0899 DSC_0900 DSC_0901 DSC_0902 DSC_0903 DSC_0904 DSC_0907

W dniu 13.06.2017r. kasa I AP udała się na wycieczkę do Automobilklubu Polskiego w ramach realizacji patronatu. Spotkanie odbyło się w dwóch częściach. Pierwsza cześć miała charakter wykładu. W tajniki zagadnień teoretycznych uczniów wprowadził Pan dr inż. Andrzej Oźminkowski. W bardzo przystępny i ciekawy sposób młodzież została zapoznana z kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa ruchu drogowego, bezpieczeństwa czynnego i biernego pojazdu, elektronicznych układów wspomagających kierowcę (np. ABS, ASR, ESP, ACC, itp.) oraz kierunków rozwoju samochodów przyszłości (napędy elektryczne, hybrydowe, itp.). Druga część zajęć miała charakter praktyczny. Instruktorzy z wieloletnim doświadczeniem Mariusz Żentażewski, Piotr Granica, Jacek Sciciński, Mariusz Laskowski, Mirosław Lidke przeprowadzili pokazy doskonalenia techniki jazdy na płycie poślizgowej. Uczniowie zostali przewiezieni pojazdami szkoleniowymi i mieli niecodzienną okazję zrozumieć działanie oraz znaczenie poszczególnych układów wspomagających kierowcę podczas jazdy. Ponad to, młodzież została zapoznana z zasadami i uwarunkowaniami działania asystenta parkowania (w parkowaniu poprzecznym i podłużnym). Uczestnicy wycieczki nabyli również doświadczenie w symulatorach zderzenia i dachowania, zaś nakładając alkogogle – specjalne okulary – na własnej skórze mogli się przekonać, jaki wpływ na sprawność psychomotoryczną wywiera stężenie alkoholu we krwi wynoszące 2 promile. Przygotowane przez Panów instruktorów zadania ukazały jak wygląda świat oczami pijanego kierowcy, a w szczególności jakie ma on trudności z koordynacją ruchów.

                                                                                                          Grażyna Gerłowicz

                                                                                                          wychowawczyni kl. I AP