Żoliborski Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w naszej szkole

W dniu 23 marca 2017 r. spotkaliśmy się kolejny raz w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 3 im. Ignacego Jana Paderewskiego, aby świętować Dzielnicowy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Jej Ekscelencja Ambasador Republiki Węgierskiej  – Pani dr Orsolya Zsuzsanna Kovács, Burmistrz Dzielnicy Żoliborz – Pan Krzysztof Bugla, Pan Paweł Biedka- Polak urodzony na Węgrzech  a także dyrektorzy oraz przedstawiciele szkół, związków zawodowych, żoliborskich instytucji i stowarzyszeń współpracujących ze szkołą.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci Franciszka Liszta w Parku im. Stefana Żeromskiego przez Burmistrza Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy Pana Krzysztofa Buglę oraz przedstawicieli młodzieży z Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 3 im. Ignacego Jana Paderewskiego.

W szkolnej świetlicy były kontynuowane obchody Żoliborskiego Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej z udziałem żoliborskiej młodzieży oraz uczniów z innych dzielnic Warszawy.

Po krótkim wstępie i przedstawieniu gości przez Panią Dyrektor Alicję Stańczyk przemówienie wygłosiła Pani Ambasador, a  kilka ciepłych słów o przyjaźni polsko-węgierskiej wygłosił Pan Paweł Biedka.

Następnie zostały wręczone nagrody w konkursie plastycznym „Gwiazdy węgierskie i polskie”. Wyłonieni zwycięzcy z trzech szkół odebrali dyplomy i nagrody ufundowane przez Dzielnicę Żoliborz z rąk Pani Ambasador oraz Burmistrza Dzielnicy Żoliborz. Wszystkie, piękne prace plastyczne wykonane przez uczniów można podziwiać w naszej szkole a także w galerii zdjęć na stronie internetowej.

Uroczystość uświetniło widowisko słowno-muzyczne w wykonaniu młodzieży z naszej szkoły. Hasłem przewodnim w bieżącym roku były „Gwiazdy węgierski i polskie” z różnych dziedzin życia. Nie zabrakło również  ciekawostek motoryzacyjnych obu krajów, przygotowanych przez uczniów Technikum Samochodowego Nr 3.

Pani Dyrektor skierowała serdeczne podziękowania do wszystkich osób, które zaangażowały się w przygotowanie święta, a szczególnie do: przybyłych gości, występującej młodzieży oraz Pani Elżbiety Mordasewicz i Pani Joanny Sobczyk, które pracowały, poświęcając czas i energię, nad programem i organizacją obchodów Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. Podziękowania otrzymał także Pan Piotr Żak, który corocznie zajmuje się stroną wokalno – muzyczną części artystycznej.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem podczas, którego można było skosztować dań kuchni polskiej  i węgierskiej.

 

Info przygotowała – Joanna Sobczyk, nauczycielka matematyki