Nasz wolontariat – wizyta w Centrum Zdrowia Dziecka

logo-samochod (1)

W dniu 11 marca 2017 r. (w sobotę) uczniowie ze szkolnego Koła Wolontariatu działającego w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 3 pod opieką p. Elżbiety Mordasewicz (nauczycielki matematyki) oraz p. Joanny Sobczyk (członka Polskiego Towarzystwa Origami) odwiedzili dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka uczęszczające tam do Zespołu Szkół Nr 78 im. Ewy Szelburg-Zarembiny.

Pojechaliśmy z programem edukacyjnym „Wspomnienie jesieni z origami”, aby promować sztukę origami i chociaż na chwilę pozwolić dzieciom zapomnieć o ich bólu, cierpieniu i szpitalnej rzeczywistości.

Spotkanie zaczęliśmy od historii i rodzajów origami, tradycyjnie już dzieci mogły oglądać i dotykać modele origami na interaktywnej wystawie. Motywem przewodnim naszego spotkania była jesień, więc nie zabrakło modeli jesiennych: liści, jeży, darów jesieni: jabłek, kasztanów itp. Potem czytaliśmy japońską bajkę związaną z jesienią, a na nietypowych warsztatach origami składaliśmy wspólnie grzyba techniką zwaną crumplingiem (twórcą tej techniki origami jest Francuz, Vincent Floderer: www.le-crimp.org). Z wyjątkowo dużych arkuszy papieru powstały grzyby origami, nasz stół zatem zaczerwienił się od muchomorów. To był tylko początek niespodzianek dla dzieci. Kolejną atrakcją okazał się występ naszego szkolnego magika – Maćka z 3WM, który wyczarował miedzy innymi jesienne liście z pustego naczynia. Wszyscy zgromadzeni w świetlicy CZD, nie tylko dzieci, ale również panie pielęgniarki i rodzice dzieci, byli pod wrażeniem umiejętności magika.

A potem rozdawaliśmy prezenty. Do torebek z namalowanymi przez naszych uczniów samochodami – Emilię z 1AP oraz Przemka i Maksa z 3AN, dzieci włożyły jeża wykonanego techniką 3D-origami z modułu chińskiego, pudełeczka origami w kolorach jesieni z niespodzianką, mydełko w kształcie jesiennego listka, wykonane w pracowni chemicznej przez naszych uczniów, pod czujnym okiem p. Agnieszki Krupy (nauczycielka chemii), papier do origami i własnoręcznie wykonanego grzyba origami.

Najwspanialsze jednak było usłyszeć od dziesięcioletniego chłopca, że był to jeden z piękniejszych dni w jego krótkim życiu.

Pomimo dużego nakładu czasu i pracy bardzo dużej grupy osób, w szczególności młodzieży z naszej szkoły, było warto.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt.

Joanna Sobczyk