79 rocznica powstania rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Wojska Polskiego na Emigracji w pamięci uczniów naszej Szkoły

DSC_0008_1(1)

W dniu 28 września 2018 r. uczniowie klasy III WT i IV PZM wraz z nauczycielami Panią Teresą Suchodolską i  Panem  Januszem Szcześniakiem wzięli udział w uroczystości upamiętniającej 79 rocznicę powstania rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Wojska Polskiego na emigracji.

Organizatorem i inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Pan Włodzimierz Cieszkowski, Prezes Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Podczas inauguracji obchodów w Bazylice Archikatedralnej  Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście głos wprowadzający zabrał Pan Prezes Cieszkowski, który w krótkim wykładzie przypomniał genezę i cele powołania władz polskich na uchodźstwie.

Następnie odbyła się uroczysta  Msza Święta, w której uczestniczyła młodzież z kilku warszawskich szkół. Po mszy, wszyscy uczestnicy uroczystości mieli możliwość zwiedzania podziemi Katedry. Spoczywają w nich prochy znamienitych ludzi polskiej historii: wśród nich król Stanisław August Poniatowski, prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej: Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki, generał Kazimierz Sosnkowski, wielki pisarz, laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz oraz muzyk i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski – Patron naszej szkoły.

Przy akompaniamencie Orkiestry Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego przedstawiciele młodzieży złożyli wiązanki na grobach znamienitych polityków oraz Kardynała Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Na koniec uroczystości w Katedrze członkowie zgromadzonych pocztów sztandarowych zostali odznaczeni przez Pana Prezesa Włodzimierza Cieszkowskiego.

Kolejny etap wydarzeń związanych z uroczystością odbył się w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej uczczono rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego wiązanką kwiatów. Młodzież i zaproszeni goście mogli zwiedzić wystawę „Służyli Niepodległej. Wojsko Polskie 1918-1939. Nowe zabytki”, a na zakończenie spróbować pysznej wojskowej grochówki.

Teresa Suchodolska