Biuletyn Informacji PublicznejGodło polskiwarszawa

W popularyzacji czytelnictwa wśród młodych ludzi ważną rolę odgrywa ich środowisko - dom rodzinny, szkoła. Z tego względu nauczyciele i uczniowie naszej placówki jako jedna wielka rodzina zebrali się, aby czytać wybrane ballady Adama Mickiewicza. Stało się to za sprawą ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

Do źródeł polskiej literatury sięgamy już od jedenastu lat. Narodowe Czytanie zainicjował w 2012 roku Prezydent Bronisław Komorowski. To właśnie wtedy przypadała dwusetna rocznica „ostatniego zajazdu na Litwie”. Dlatego wybór lektury był oczywisty. Za sprawą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza przenieśliśmy się „do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych, szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych”. Rok później na warsztat czytających trafiła „Zemsta” Aleksandra Fredry. W 2014 roku oddaliśmy się lekturze „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, w której fortele Zagłoby mieszają się z brawurą Kmicica i szaleństwem Bohuna. Podczas czwartej odsłony Narodowego Czytania zachwycaliśmy się „Lalką” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytaliśmy ponownie Henryka Sienkiewicza. Tym razem wsłuchiwaliśmy się w wersy o nawróconym Winicjuszu, arbitrze elegancji Petroniuszu i złowieszczym, ale jednocześnie żałosnym Neronie. Podczas szóstej edycji wspólną lekturą było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 roku w związku z jubileuszem odzyskania przez nasz kraj niepodległości wspólną lekturą Polaków było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Na ósme Narodowe Czytanie para prezydencka wybrała osiem polskich nowel obrazujących sto lat dziejów Polski. W 2020 roku w całej Polsce rozbrzmiewały strofy „Balladyny” Juliusza Słowackiego, a w ubiegłym roku czytaliśmy „Moralność Pani Dulskiej”.

Wybór tegorocznej lektury nie był przypadkowy. Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.

W działania czytelniczo-aktorskie zaangażowali się dyrekcja szkoły, nauczyciele poloniści oraz uczniowie. Jako konferansjerzy wystąpili Jakub Raczkiewicz i Tomasz Strzelecki z klasy 3aTPS. Zebrani na holu drugiego piętra uczniowie wsłuchiwali się w strofy dwóch ballad: „Romantyczności” i „Świtezianki”. W roli narratorów doskonale sprawdzili się Pani Dyrektor Katarzyna Tomczuk-Kuzka i Pan Dyrektor Norbert Tuśnio. Uczucia towarzyszące Karusi oraz tajemniczej dziewczynie spod lasku rewelacyjnie oddała Daria Szulborska z klasy 4PZM. Z rolą ukaranego za niedochowanie przysięgi strzelca świetnie poradził sobie Łukasz Podolec z klasy 4PZM.

Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejną akcję Narodowego Czytania. W przyszłym roku będziemy śledzić losy bohaterów „Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

edytuj
E-biblioteka
katalog online
Eduwarszawa
Librus Rodzina